Miškai užima apie 33 proc. viso Lietuvos ploto, todėl Lietuva yra viena miškingiausių Europos šalių. Lietuvos miškuose auga daugybė įvairių medžių rūšių, kurių kiekviena pasižymi unikaliomis savybėmis ir panaudojimo galimybėmis. Šiame įraše išsamiai apžvelgsime įvairius Lietuvoje esančius miškų tipus ir medžių rūšis, taip pat jų komercinį ir praktinį panaudojimą. Taip pat kviečiame susipažinti su medienos rūšimis.
Miškai atlieka labai svarbų vaidmenį Lietuvos ekonomikoje. Iš miškų gaunama mediena naudojama malkoms, eksportui, įvairiose pramonės šakose. Platus medienos komercinis panaudojimas ir gausūs miškai – pagrindinės priežastys, kodėl Lietuvoje populiarios miškų pardavimo ir supirkimo paslaugos. Lietuvos miškai skirstomi į du pagrindinius tipus: spygliuočių miškus ir lapuočių miškus.
Spygliuočių miškai
Spygliuočių miškams, dar vadinamiems taigos arba borealiniais miškais, būdingi aukšti, tiesūs medžiai su adatiniais lapais. Spygliuočių miškai užima apie 56% Lietuvos miškų ploto, todėl jie yra labiausiai paplitęs miškų tipas šalyje. Lietuvoje didžiausią plotą užima pušynai ir eglynai.
Pušis (Pinus sylvestris) yra gausiausia medžių rūšis Lietuvos miškuose, užimanti apie 36% viso miškų ploto. Pušies mediena yra lengva, patvari ir pasižymi geromis izoliacinėmis savybėmis, todėl tinka įvairioms komercinėms ir praktinėms reikmėms, pavyzdžiui, statybai, popieriaus gamybai ir kurui.
Eglė (Picea abies) – kita Lietuvos miškuose paplitusi spygliuočių medžių rūšis, užimanti apie 21% viso miškų ploto. Eglės mediena yra tvirta, lanksti ir pasižymi geromis akustinėmis savybėmis, todėl puikiai tinka muzikos instrumentams, pavyzdžiui, gitaroms ir smuikams, gaminti.
Lapuočių miškai
Lapuočių miškams būdingi plačialapiai medžiai, kurie kasmet numeta lapus. Lapuočių miškai užima apie 44% Lietuvos miškų ploto. Lietuvoje dažniausiai sutinkamos lapuočių medžių rūšys yra beržai, juodalskniai, baltalksniai, ąžuolai ir drebulės.
Ąžuolas (Quercus robur) – kietmedžio medžių rūšis, plačiai paplitusi Lietuvos lapuočių miškuose ir užimanti apie 2% viso miškų ploto. Ąžuolo mediena yra tvirta, ilgaamžė ir labai atspari puvimui, todėl puikiai tinka statybai, baldų gamybai ir grindų dangai.
Beržas (Betula pendula) – greitai auganti medžių rūšis, užimanti apie 21% viso Lietuvos miškų ploto. Beržo mediena yra šviesios spalvos, smulkiagrūdė, pasižymi geru apdirbamumu, todėl tinka įvairioms reikmėms, įskaitant baldų, grindų ir faneros gamybą.
Juodalksnis (Alnus glutinosa) – yra lapuočių medžių rūšis, kilusi iš Europos ir dalies Azijos. Lietuvoje juodalksnynai užima beveik 7% visų miškų ploto (baltalksnynai – apie 6%) Juodalksnio mediena yra minkšta ir lengva, nuo šviesiai geltonos iki rausvai rudos spalvos. Jos tekstūra tiesi ir plona, todėl ją lengva apdirbti rankiniais įrankiais ir staklėmis. Mediena taip pat yra gana patvari, atspari puvimui ir puvimui, pasižymi geromis smūgius sugeriančiomis savybėmis. Dėl savo savybių juodojo alksnio mediena naudojama įvairioms komercinėms ir praktinėms reikmėms. Iš jos dažniausiai gaminami baldai, grindys, dailylentės ir fanera. Mediena taip pat naudojama drožybai ir tekinimui, taip pat smulkių medinių daiktų, pavyzdžiui, žaislų ir virtuvės reikmenų, gamybai. Juodojo alksnio mediena naudojama ne tik komerciniais tikslais, bet ir turi keletą praktinių paskirčių. Ji naudojama kaip malkos ir medžio anglims gaminti, nes lengvai dega ir sukuria karštą liepsną. Medžio žievė naudojama odai rauginti, o lapai ir žievė dėl priešuždegiminių savybių naudojami tradicinėje medicinoje.
Lietuvos miškų apibendrinimas
Apibendrinant galima teigti, kad Lietuvos miškai yra vertingas gamtos išteklius, teikiantis daugybę ekosisteminių ir ekonominių naudų, įskaitant medienos gamybą, anglies dioksido sekvestraciją ir biologinės įvairovės išsaugojimą. Skirtingi Lietuvoje esantys miškų tipai ir medžių rūšys pasižymi unikaliomis savybėmis ir panaudojimo galimybėmis, todėl yra svarbūs tiek komerciniais, tiek praktiniais tikslais. Tvarkingai saugodami ir tvarkydami Lietuvos miškus, galime užtikrinti, kad jie ir toliau teiks šias gyvybiškai svarbias paslaugas ateinančioms kartoms.